Çatalan Baraj İlköğretim Okulu
Adres  : Elektrik Üretim Aş - Çatalan HES işletme Müdürlüğü Tesisleri - Sarıçam - Adana
Telefon: 0322 397 63 00 - Müdür Telf: 0322 397 63 27
Okul Faks: 0322 397 63 27 - Santral Faks: 0322 397 63 03
Sizde bu okulla ilgili fotoğraf varsa paylaşmak isterseniz: Tıklayın
Copyright 2008 Ó Commander Bilgisayar Video Kayıt ve Montaj Stüdyosu. All rights reserved. - www.adanavideo.com
w3c
     D.S.İ. 6. Bölge Müdürlüğü, Çatalan Baraj`ında çalışan personelin çocuklarının eğitim ihtiyacını karşılamak amacı ile 1986 yılında Çatalan Baraj´ı sosyal tesisleri içerisinde yapılmıştır. Daha sonra okulumuzun bulunduğu alana EÜAŞ (Elektrik Üretim Anonim Şirketi)  tarafından HES (Hidro Elektrik Santrali) yapılmış ve bu santralde çalışan personelin çocuklarına hizmet vermeye başlamıştır. 1992 yılına kadar sadece personelin çocuklarına eğitim - öğretim hizmeti verilirken, 1992-1993 öğretim yılında taşımalı eğitim kapsamına alınarak taşıma merkezine dönüştürülmüş ve çevredeki yerleşim birimlerinden (Çiçekli, Çaylı, Aflak, Kılbaş, Örcün, Ayvalı, Dörtler, Şarıklı, Karayusuflu, Kösefakılı, Sadıkali, Topkaralı, Araplar, Kırıklı, Ortaköy, Tülüler, Topalak) öğrenci kabul etmeye başlamıştır.
     Okulumuzun içerisinde bulunduğu EÜAŞ HES İşletme Tesisleri Adana'nın Büyükşehir'e bağlı merkez ilçelerinden Sarıçam ilçesine bağlıdır. Yaklaşık 60 personel ile yapılan elektrik üretimi ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Adana´nın kuzeyine kuş uçuşu 23 km´dir. (Karayolu ile  yaklaşık 35 km'dir.) Sarıçam ilçesine uzaklığı 45 km´dir. Adana´ya ulaşım Seyhan Barajı’nın güney ve kuzey sahillerindeki köprüler vasıtası ile yapılmaktadır.
     Okulumuzun bulunduğu yerleşim birimi Kuzey Adana'ya (Çukurova İlçesi) daha yakın olup, gidiş dönüş yapan öğretmenlerimiz Çukurova İlçesinde ikamet etmektedir. (İşletmenin ücretsiz servisleri Balcalı, İller Bankası, Baraj Yolu, Atilla Altıkat, 100.Yıl, Ruh Sağlığı, Kurttepe Süleyman Demirel Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı, Kenan Evren Bulvarı güzargahını takip etmektedir. Ayrıca büyükşehir belediye otobüslerinin (192 numaralı) servisleri vardır.
     Okulumuz personeli, okula ulaşımda işletmenin servis araçlarını, büyükşehir belediye otobüslerini, okulumuzun öğrenci servis araçlarını ve özel otolarını kullanmaktadır. Personelimizin çoğunluğu işletmeye ait lojmanlarda ikamet etmektedir.
     Okulumuz İki binadan oluşmaktadır.  İki binada (Anasınıfı dahil) toplam 15 derslik vardır. Dersliklerin dışında 1 Müdür odası, 1 Müdür Yrd.odası, 1 Öğretmenler odası, 1 Memur odası, 1 Kütüphne, 1 Yemekhane, 1 Bilgisayar Teknolojileri Sınıfı, 1 Fen Labaratuarı , 1 Beden Eğitimi ve Soyunma Odası ve 1 kantin mevcuttur. Okulumuza ait lojman bulunmamaktadır. Ancak,  HES İşletmesine ait lojmanlardan ve misafirhanelerden okulumuz personeli de faydalanmaktadır.
     Okulumuzun müştemilatı dışında  HES İşletmesine ait, okulumuz personeli ve öğrencilerinin de kullanabildiği, spor kompleksi (Futbol, Voleybol, Basketbol Sahaları), İşletme Kantini (Market şeklinde olup her türlü gıda ve ihtiyacı karşılayacak şekilde hizmet vermektedir.) ve lokal bulunmaktadır. Lokalin içerisinde günlük üç öğün yemek veren yemekhane, dinlenme bahçesi, oyun salonu mevcuttur.

(Derleme:Cihat Oğuz - Çatalan Baraj İlköğ.Okulu Sınıf Öğrt.)
catalanbarajilkogretimokulu-4.jpg
catalanbarajilkogretimokulu-1.jpg
catalanbarajilkogretimokulu-2.jpg
catalanbarajilkogretimokulu-3.jpg