Ayvalık İlköğretim Okulu
Adres:  Ayvalık Köyü -Yumurtalık- Adana
Telefon: 0322 6764353
Fax     : 0322 6712024
Sizde bu okulla ilgili fotoğraf varsa paylaşmak isterseniz: Tıklayın
     Okulumuz ilçe merkezine 12 km mesafede bulunan Ayvalık Köyü'nde bulunmaktadır. Okulumuzda Birinci kademeden sadece 1,2,3. sınıflar mevcuttur. 4,5. sınıflar ilçe merkezindeki okullara gitmektedir. Ayrıca okulumuz bünyesinde bir de ana sınıfımız olup 12 öğrencimiz vardır. Birinci kademede ise 20 öğrenci okulumuzda öğrenim görmektedir. Okulumuzda biri kadrolu diğeri usta öğretici olmak üzere iki tane öğretmeni vardır. (2007-2008 öğretim yılı bilgileridir)
Ayvalık Köyü

Köyün kuruluşu sırasında ilk kurulan evlerin duvarlarında Rumi 1285 yılının yazılı olduğu, bunun da miladi 1826 yılına denk düştüğü, köyün kuruluşu sırasındaki adının da “Avluk” olduğu söyleniyor. Köyün adı 1950 yılında “Ayvalık” olarak resmiyet kazansa da hala bile köylüler “Ayvalık” adından çok “Avluk” adını kullanmayı tercih ediyor.
           Halk arasında Hac dönüşü sırasında buradan geçen bir Yörük aşiretinin köye gelerek buraya yerleştiği ya da Yüreğir Ovası’nda bulunan bir Yörük aşiretinin bir şekilde buraya gelerek köyü kurduğuna inanılsa da, tarihçiler, köyün ilk kurucularının 19. yüzyıl ortalarında Çukurova’nın geniş bir bölümünü istila eden Bozdoğan aşireti olduğunu ileri sürüyor.
           Tarım, hayvancılık ve balıkçılık köyün başlıca geçim kaynağıdır. Daha önceleri köyün arazilerinin çok az bir kısmında sulama göletinden sağlanan su ile kısmen sulama yapılırken şu anda köyün tüm arazileri Devlet Su İşleri tarafından yapılan sulama sistemi ile sulu tarıma açılmış durumdadır.
            Köyde 1948 yılında açılmış olan bir ilköğretim okulu vardır. Okuma yazma oranı yüksek olan köyde yüksek eğitim görmüş çok sayıda insan bulunmaktadır. Köyün nüfus durumu ise 505 dir.

Copyright 2008 Ó Commander Bilgisayar Video Kayıt ve Montaj Stüdyosu. All rights reserved. - www.adanavideo.com
w3c